تبلیغات
جدید ترین عکسهای ایرانی روز - 5 نكته كلیدی برای تندخواندن مطالب طولانی آنلاین
قالب وبلاگ قالب وبلاگ

جدید ترین عکسهای ایرانی روز
 
جدید ترین عکسهای بازیگران ایرانی روز

محل درج آگهی و تبلیغات
 
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه سی ام تیرماه سال 1390 توسط farzam s


شاید برای شما هم پیش آمده از خواندن مطالب بلندی كه به آنها علاقه دارید منصرف شوید. آمار لایك خور نشان می دهد كه بیشتر كاربران ترجیح می دهند مطالب خیلی كوتاه را بخوانند و مطالب بلند شانس خودشان را برای خوانده شدن نزد بخش زیادی از كاربران از دست می دهند.

به گزارش جام جم آنلاین؛ این را می شود كاملا از به اشتراك گذاری آیتم های كاربران فارسی در گوگل ریدر درك كرد. شبكه های اجتماعی مثل توییتر و فیس بوك هم در تغییر ذائقه كاربران سهیم هستند و كاربران هر روز گزیده پسندتر می شوند، اما می شود در این بین كسانی را پیدا كرد كه با سرعت بالا، پست های وبلاگ و محتوایی را كه به آن علاقه مند هستند، می خوانند. شاید تصور شما از تندخوانی، عجله داشتن و بی معنی بودن یا سطحی خواندن باشد اما اگر این فن را یاد بگیرید و آن را سرلوحه خودتان قرار بدهید در دنیای آنلاین خود بسیار موفق تر خواهید بود.

اما سؤالی كه اینجا مطرح می شود این است كه آیا می شود جان كلام متن های بلند را با كمترین میزان از بین رفتن مفاهیم فهمید؟ به نظر من جواب این سؤال بله است. در این مورد تحقیقاتی كردم كه در اینجا ۵ نكته كلیدی راجع به تندخوانی را با هم بررسی می كنیم و امیدوارم این نكات به شما كمك كند.

متن را با صدای بلند برای خودتان نخوانید

خیلی ها عادت دارند با صدای بلند (یا حتی به صورت زمزمه كردن) یك متن آنلاین را برای خودشان بخوانند. می توانید نیاز شنیدن هر كلمه را حذف كنید. اصلا انگار صدایی در مغزتان نمی شنوید. می توانید با دیدن یا نگاه كردن، یك متن را خیلی سریع تر از آن كه صدای هر كلمه را بشنوید بخوانید. این روش عجیب را یك بار امتحان كنید. قول می دهم كه مجذوبش بشوید. مثل یك میان بر از قسمت بزرگی از مغز می ماند.

تندخوانی راحت تر است

كسانی كه این كار را شروع كرده اند، اتفاقی جالب برایشان افتاده است. در واقع آنها هر كلمه را توی ذهنشان نمی بینید، ولی مغزشان می داند كه چه چیزی را می خواند مثل این می ماند كه چشم ها تحمل نگاه كردن به كلمات را ندارند، ولی مغز اطلاعات را تجزیه و تحلیل می كند.

مغز شما می تواند گروهی از كلمات و جملات را با هم تجزیه و تحلیل كند. به محض این كه از این روش استفاده كنید این حس به شما دست می دهد كه با آرامش فقط چشم هایتان را در متن روی كلمات خیلی تند سُر بدهید. فقط مثل هر چیز دیگری نیاز به كمی تمرین دارید.

برنگردید

شاید به این قضیه توجهی نكنید، ولی خیلی از ما اول یك جمله را می خوانیم بعد برمی گردیم دوباره آن را می خوانیم. بیشتر نگران این هستیم كه شاید یك نكته كوچك را از قلم انداخته باشیم، پس برمی گردیم و دوباره از اول می خوانیم و این زمان خواندن یك متن طولانی آنلاین را 2 برابر و گاهی چند برابر می كند. ارزش امتحان كردن را دارد پس تلاش كنید.

اگر فكر می كنید كه چیزی از قلم افتاد، فقط ادامه بدهید. هیچ قانونی وجود ندارد كه بتواند قانعتان كند یك پست طولانی ارزش دوباره خواندن را داشته باشد.

پدال گاز را كنترل كنید

در خواندن بعضی از مطالب باید دقت بیشتری به خرج داد مثل خواندن یك آگهی استخدام، یك مطلب تخصصی محاسباتی یا یك شعر كلاسیك، اما بعضی مطالب را می شود با سرعت خیلی زیاد خواند مثل یك خبر ورزشی، داستان، مطالب مجله ها و... پس سعی كنید متناسب با نوع مطلبی كه می خوانید سرعت خواندن خودتان را انعطاف بدهید.

با اشتباهات تندخوانی آشنا شوید

اشتباه اول: اگر هر كلمه را در آن واحد واقعا آرام بخوانید، آن كلمه را بهتر درك می كنید. خب این حقیقت ندارد. چند بار برای تان پیش آمده كه یك جمله ای را آرام خواندید و به یك مساله دیگر فكر می كردید، پس واقعا نمی فهمیدید كه چه داشتید می خواندید؟ خب این مورد برای خودم بیشتر از یك میلیون بار اتفاق افتاده. فهمیدن، رابطه مستقیمی به تمركز دارد، نه سرعت. اگر جدا به آن چیزی كه می خوانید تمركز كنید، فهم شما بخوبی عمل می كند، حالا می خواهید تند بخوانید یا نه. حتی مقدار كمی حواس پرتی در این مورد هم می تواند به شما كمك كند.

اشتباه دوم: و این هم اشتباهی بیش نیست كه شما یك دفعه یاد می گیرید كه تندخوان بشوید، ولی الان شما قادرید كه یك پست طولانی را واقعا تند بخوانید. تندخواندن یك مطلب طولانی رابطه مستقیمی با آشنا بودن تان به موضوعی كه می خوانید دارد. اگر من یك پست در مورد شبكه های اجتماعی بخوانم مطمئنا مثل برق تمامش می كنم. اگر یك پست در مورد جراحی مغز بخوانم، وقتی معنی كلمه ها را نفهمم واقعا برایم مهم نیست كه چقدر تند می خوانم چون همه اش برایم وقت تلف كردن هست.

اشتباه سوم: اشتباه سومی كه دوست دارم آن اشاره كنم این كه سطحی خواندن با تندخواندن خیلی فرق دارد، گرچه خیلی وقت ها بعضی ها جای كلمات را با هم عوض می كنند. سطحی خواندن یعنی جای یك چیز را با یك چیز دیگر عوض كنید. جای كلمه ای را با كلمه دیگر عوض كنید. تندخواندن كلا یك تكنیك دیگری به شمار می آید. با تندخوانی كردن، شما یك متن را كاملا جذب مغز خودتان می كنید. اگر چه با سطحی خواندن می توانید یك مطلب طولانی را سریع تمام كنید. اما اطلاعاتی كه به صورت تندخواندن وارد مغز شما می شود با سطحی خواندن قابل مقایسه نیست چون همه متن را نمی خوانید.

 

طبقه بندی: مطالب خواندنی، 
.: Weblog Themes By Pichak :.


20
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک
قالب وبلاگقالب وبلاگ